Altınoluk

Altınoluk için 50 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Altınoluk Gezilecek Yerler

Altınoluk Hakkında
Altınoluk Ne Zaman Gidilir
Altınoluk Gezilecek Yerler
Altınoluk Nasıl Gidilir
Altınoluk Su ve Doğa Sporları
Altınoluk Ne Yenir Ne İçilir
Sutüven - Hasanboğuldu Piknik Alanı
Altınoluk Yapılması Gerekenler
Altınoluk Nerede
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Altınoluk Nasıl Gidilir
Altınoluk Plajları
İstanbul Bursa Üzerinden Altınoluk'a Nasıl Gidilir
Altınoluk Tekne Turları
İzmir'den Altınoluk'a Nasıl Gidilir
Altınoluk Zeytin ve Zeytinyağı
İstanbul Bandırma Üzerinden Altınoluk Nasıl Gidilir
Altınoluk Hakkında
Ankara'dan Altınoluk'a Nasıl Gidilir
Altınoluk Eğlence
Altınoluk Alışveriş

 

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: Mitolojik İda Dağı’nın eteklerinde kurulu Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Türkmenlerin kültür ve sanatını gözler önüne seren, Unesco ödüllü bir mekân. Akçay’dan 6 km. sonra Çamlıbel yoluna girdiğinizde sol yol sizi Tahtakuşlar’a , sağ yol ise Çamlıbel’e ulaştırıyor. Takiben 1-2 km. sonra Tahtakuşlar Köyü’ne girdiğinizde Etnoğrafya Galerisi karşınıza çıkıyor. Alibey Kudar tarafından kurulan galeri, 1991 yılında açılan Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi ile aynı zamanda 1992 yılında açılan ve Türkiye’de ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisi. Galeride, Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları her türlü sanat yapıtları, yazmalar, kolyeler, nazarlıklar ve dünyadaki en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası yıl boyunca sergileniyor. Müze haftanın her günü açık.

Sütuven Çağlayanı: Zeytinli-Beyoba üzerinden ulaşılan çağlayan Altınoluk'un görülmeye değer doğal güzelliklerinden sadece biri. Etrafında piknik alanları da bulunan Sütuven, Kızılkeçili Çayı üzerinde yer alıyor. 

Hasanboğuldu: Kızılkeçili Çayı üzerinde bulunan Sütuven Çağlayanı’nın biraz ilerisindeki Hasanboğuldu, doğal kayaların havuz haline dönüştüğü güzel bir piknik yeri. Alanda ahşap masa ve oturacak yerler bulunuyor.

Zeytinli: Akçay - Edremit Karayolu’ndan 2 kilometre içeride bulunan Zeytinli Beldesi, Kazdağı eteklerinde kurulmuş şirin bir kasaba. Hasanboğuldu ve Sütuven Şelaleleri hemen Zeytinli’nin 1-2 kilometre üstünde ve Beyoba Köyü’nden sonra bu şelalelere ulaşılıyor. Zeytinli’de eski sistem zeytinyağı elde edilen fabrikaları görebilirsiniz. Zeytinli Çay Bahçesi, Zeytinli Çayı’nın kenarında bulunan piknik yeri, Zeytinli merkezden 500 metre ileride.

Sutüven Şelalesi

Zeytinli Altınkum Mevkisi: Zeytinli’nin, Akçay bölgesinde bulunan Altınkum mevkisi; belediye plajı, çay bahçeleri, otel, motel, pansiyon, yeme - içme tesisleri ve eğlence yerleri ile turizme hizmet sunuyor. Ek olarak Altınkum plajı Edremit Körfezi'ndeki en güzel plajlardan biri. 

Kızılkeçili - Çağlayan: Kızılkeçili Çayı, Sarıkız yaylasından çıkarak, derin ve geniş bir vadide ilerleyerek Kızılkeçili Köyü’nün yanından geçiyor. Kızılkeçili, Akçay’a 2 kilometre uzaklıkta. Çağlayan piknik yeri köyün hemen yanıında. Çay kenarı piknik için son derece elverişli olup, asırlık çınar ağaçlarının gölgelediği şirin bir köşe. Akçay-Kızılkeçili arası yürüyüş yapmak isteyenler için son derece uygun. Köyün merkezinde ayrıca küçük bir çay bahçesi mevcut. Sütuven Şelalesi’ne bu köy üzerinden de ulaşılabiliyor.

Tahtakuşlar Köyü: Altınoluk'tan, Akçay'a doğru giderken, yolun 15. km.sinden (Akçay’a 5 km. kala) sola sapıp iki kilometre asfalt bir yol ile Tahtakuşlar Köyü'ne ulaşılıyor. Edremit Körfezi'nin mavisi ile sırtını yasladığı dağların yeşilinin içine saklanmış bir inci beyazlığındaki evleri ile Tahtakuşlar görenleri büyülüyor.

Tahtakuşlar Köyü

Zeytinyağı Fabrikaları: Sızma ve kontinü denilen sistemlerle zeytinin sıkılarak zeytinyağı elde edildiği fabrikalar şehir merkezinde görülebilir. Ayrıca zeytin, zeytinyağı, sabun gibi ihtiyaç maddeleri ticareti yapan bir çok dükkan ve mağazalar görülmeye değer.

Kadıköy: Edremit’e 3 kilometre mesafede bulunan Kadıköy, çam ormanlarıyla kaplı, temiz havasıyla tercih edilen şirin bir köy. Kadıköy’e 1 kilometre mesafede bulunan Şıpşıp Dede, büyük bir kayanın kenarında, kapalı bir mekanda, çok sayıda ziyaretçisi olan bir yatır. Türbenin altında bulunan mağaradan taş alıp dilekte bulunanlar, dilekleri yerine geldikten sonra taşları tekrar geri getirirler. Şıpşıp Dede’nin hemen yanında bir de piknik alanı var. Körfezi kuşbakışı gören bu mevkide çam ağaçlarının arasında güzel ve dinlendirici saatler geçirebilirsiniz.Bu Konuya Toplam 1 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
gökçe çetintaş / altınoluk
yaşanması harika yer
havası ve deniz hiçbişeye değişilmez olan bir yer..6 senedir burda yaşıyorum.böyle güzellikler ve ilginçlikler görmedim..tarihi çok geniş..canyona gittiniz mi hiç?sonuna kadar ama ben gittim mükemmel bir manzara var şiddetle tavsiye ederim..sadece denizi değil güsel olan işte.köyü deseniz öle zaten şuan köy diye geçen yer aslında önceden altınolukmuş sular aşağıya kadar çekilince malum yerleşim aşağı tarafa kaydı ve gerçek altınoluk köy oldu...eğer dağa doğru çıkarsanız hala iskele babaları vardır..gelip gezmenizi şiddetle tavsiye ederim..hasanboğuldu,saklıbahçe,manastırhan,kanyon,zeus altarı,antik kent buraları mutlaka gezin...kışında eğer sakinliği seven biri iseniz burası ona da çok uygun..biraz rüzgarlı ve yağışlı geçsede....çok güsel
14.10.2006 20:01:23 / 114

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK