Altınoluk

24 Kişi Online

Bize Ulaşın
Altınoluk Otelleri

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Altınoluk Hakkında
Altınoluk Ne Zaman Gelmeli
Altınoluk Gezilecek Yerler
Altınoluk Doğa Sporları
Altınoluk'ta Ne Yenir
Altınoluk Nasıl Gidilir ?
Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
Pınarbaşı
Altınoluk Yapmadan Dönmeyin
Altınoluk Plajları
Altınoluk Nerede?
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Altınoluk Nasıl Gidilir?
Altınoluk Zeytin ve Zeytinyağı
Sütüven Şelalesi
Altınoluk Tekne Turları
Altınolukta Ne Yenir?
İstanbul Bandırma Üzerinden Altınoluk Nasıl Gidilir
İzmir'den Altınoluk Nasıl Gidilir?
Altınoluk'ta Eğlence
İstanbul Bursa Üzerinden Altınoluk Nasıl Gidilir?
Altınoluk Alışveriş
Ankara'dan Altınoluk Nasıl Gidilir
Altınoluk Bölge İçi Ulaşım

 

Edremit’e 17 km Akçay’a 5 km Balıkesir Çanakkale E-24 karayoluna 2 km. uzaklıkta asfalt yolla bağlı, doğal güzellikler içinde kurulmuş, Türkiye’nin ilk Özel Etnoğrafya Müzesi ile 1992 yılında açılan ve Türkiye’de ilk kez bir köyde kurulan bir sanat galerisidir.
 
Alibey Kudar isminde bir İlkokul Öğretmeni tarafından kurulan Galeri’de Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Konar-Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları sanat galerisinde her tür sanat yapıtları yıl boyunca sergilenmektedir.

Tahtakuşlar Köyü ve Kazdağı Türkmenleri: Oğuz boylarından biri olan 'Ağaç Eri'ler, 13. yüzyılda Moğol baskısından kaçarak Hazar Denizi'nin kuzeyine göç etmişler. Önce Horasan'a, ardından Irak'a uzanan bu göç öyküsü, Toroslar'a kadar devam etmiş. Tahta işlemedeki ustalıkları nedeniyle, onlara "Tahtacı Türkmenleri", kısaca "Tahtacılar" denmiş. Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'u almayı kafasına koyduğu zaman, kullanacağı gemi ve kızakların kerestelerinin İda Dağı'ndaki ağaçlardan işlenmesini emretmiş. İşin 'erbabları'nın Toroslar'da yaşadıkları anlaşılınca, Tahtacı Türkmenleri'ne yeni bir göç yolu gözükmüş. Padişahın fermanı üzerine develerini yükleyip İda'nın yolunu tutan Tahtacılar, burada Midilli isyanlarını bastırmada da kullanılan 67 adet geminin yanı sıra, birçok ahşap malzeme de yapmışlar. Fetih sonrasında yöreyi terk etmeyip, Türkmen geleneklerini sürdüren köyler kurmuşlar.

Kaz Dağı'nın görkemli ağaçları büyük yangınlar geçirmeden önce, yörede av hayvanlarının bolluğu anlatılır. 1860'larda yerleşik düzene geçen Türkmenler, bu yüzden kurdukları köylerden birine "Kuşlar Bayırı" demişler. 1948'de, köyün adını, alın teri döktükleri ağaçlara ve geleneklerine saygıyla, "Tahtakuşlar" olarak değiştirmişler.

Altınoluk'tan Akçay'a doğru giderken, yolun 15. km.sinden (Akçay’a 5 km. kala) sola sapıp iki kilometre asfalt bir yol ile Tahtakuşlar Köyü'ne ulaşılıyor. Edremit Körfezi'nin mavisi ile sırtını yasladığı dağların yeşilinin içine saklanmış bir inci beyazlığındaki evleri ile ilk görenleri büyülüyor, Tahtakuşlar.

Tahtakuşlar Müzesi

Mütevazi bir köylü aile tarafından kültür ve sanat merkezi haline getirilen TAHTAKUŞLAR köyü, doğal güzellikler içinde kurulmuş, 130 haneli ve 600 nüfuslu şirin bir köydür.

Köyde 1991 yılında açılan Türkiye'nin ilk ÖZEL ETNOGRAFYA GALERİSİ ile 1992 yılında açılan ve Türkiye'de ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisi bulunmaktadır. Etnografya galerisinde Orta Asya’dan Türkiye'ye göç eden Konar - Göçer Türk Boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları, sanat galerisinde ise her tür sanaf yapıtları yıl boyunca sergilenmektedir.

Tatilinizi unutulmaz anılarla değerlendirmek istiyorsanız, Uluslararası bir ün ve nitelik kazanan bu galeriye uğrayın. Burada Konar - Göçer Türk boylarının öz kültürünü tanıma fırsatı bulacaksınız.Tahtakuşlar Müzesi  Kazdağı Türkmenleri  Tahtakuşlar Müzesi Hakkında  tahtakuşlar müzesi nerede  tahtakuşlar müzesinde neler var  tahtakuşlar müzesinde neler sergileniyor  tahtakuşlar müzesine nasıl giderim  tahtakuşlar köyüne nasıl giderim  tahta kuşlar köyü nerede 
Bu Konuya Toplam 5 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
YASEMİN varol / muğla
unutamıyorum
2005 yılında gelmiştim o zamanlar ilkokuldaydım ama dün gibi aklımda tahtakuşlar müzesi beni orada en çok etkileyen ise o büyük kaplumbağalardı.hatta hiç unutmuyorum muğla köyceğiğzliyim orda bi anımızda vardı. müzede gezerken bir aile gelmişti biz ordayken bizim oranın caretta carettaları vardı onlara bakıyorlardı daha yeni gelmişti oraya ve üzerindede bodrum yazıyordu ikizimle hemen tepki göstermiştik niye bodrum yazmışlar dalyan veya köyceğiz yazılmalı diye :)
28.03.2013 00:40:47 / 2643
Salman Babaoglu / Heilbronn
Birtanesiniz
Agustos 2012`de Gidip gezmis oldugum engüzel yerlerden birisidir diyebilirim.Burayi mutlaka görmeniz gerek Köy yerinde böyle bir müzeyi kuran ve herbakimda kendisini adayan sayin ALIBEY KADAR a sonsuz saygilar diliyorum.Mutlaka köy icerisindeki kahvede IKIZLER `de cay icmeden gelmeyin.Harika bir yer ve insanlar unutulamiyacak kadar cana yakinlar.
05.09.2012 18:14:19 / 2359
ZÜBEYDE AĞIRMAN / İSTANBUL
TEPEDEN EDREMİT KÖRFEZİ
1994 yılında Tahtakuşlar müzesini gezdim çok etkilendim herkesin görmesini isterim.Sakın hemen yakınındaki hala faaliyetteyse çay bahçesinde çay içip o tepeden Edremit körfezinin manzarasını kaçıriym demeyin.
26.08.2012 23:47:35 / 2339
İLKR İLHAN / istanbul
mutlaka görün
Merhaba tahtakuşlar gerçekten gezilmesi gereken kişisel müzelerin başında geliyor.Tamamen tarihi objeleri bulabileceğiniz bir müzenin olmasının yanı sıra dünyada soyo tükenmekte olan ve brezilyada koruma altına alınmış,nasıl olduysa ülkemiz karasularına girip edremit açıklarında ağlara takılan kabuksuz 190 cm boyunda ve yaklaşık 300 kg ağırlığındaki dünyanın en büyük denizkaplumbağasını görebilirsiniz ve daha bir çok deniz canlısınıda mutlaka gidin giriş kişi başı yanılmıyorsam 2 TL .
18.09.2009 10:25:21 / 235
özge / istanbul
tahtakuslar
cok gusel bır koy kesınlıkle gıdılıp gezılmesı gerekıyor we muzede harıkalar war cok begendım bır daha fırsat bulup gezmek ıstıorum cok sahane bır yer we gozlemelerıde cok harıka denemenızı tawsıye ederım:)
27.06.2009 19:56:20 / 170
Altınoluk Makalelerinden Seçmeler
Altınoluk Civar Yerleşimlere Ulaşım Altınoluk Bunları Yapmadan Dönmeyin Tahtakuşlar Müzesi Hakkında Altınoluk Yatılı Tekne Turları
Tekne İle Assos Gezisi İstanbul Altınoluk Nasıl Ulaşırım Altınoluk Zeytinyağlı Yemekler Altınolukta Damak Tadı
Altınolu Pınarbaşı Altınoluk Günübirlik Tekne Turları Zeytinyağının Faydaları Altınoluk Pınarbaşı Hakkında
Altınoluktan Zeytinyağı Alınır Mı Bunları Mutlaka Yapın İstanbul Altınoluk Nasıl Giderim İzmir Altınoluk Nereden Giderim
Altınoluk Kaliteli Zeytinyağı Altınoluktan Zeytinyağı Alınır Mı Ne Yapılır İstanbul Bandırma Üzerinden Altınoluk Nasıl Giderim
Altınoluk Keşfedin

Balnet İş İlanları Oteller Otelclik OtelPlus Pansiyonlar Balbim
Balnet E-Yayıncılık Reklamcılık Ltd. Şti 0850 532 32 10